Sacred Craft’s Rhythm Acoustic Stage Schedule

Lineup of surfers stroll onto the RHYTHM Acoustic Stage for a weekend of relaxed, mellow tunes overlooking the tranquil San Diego Bay

San Diego, Ca., July 26, 2010 — A stellar lineup of surfers are set to perform at the Sacred Craft Consumer Surf Expo on the Rhythm acoustic stage in San Diego on August 14 & 15. Included in the musical mellowness is Future Fins ambassador Boo Stubbs. Also on the ticket are San Diego surfers Cindy Santini, Kevin White, Tim Flood, Troy Page, Bedford Grove, and The Red Fox Tails. Rhythm sponsored Roman Alexander and the Robbery whose unique fusion of blues, funk, and soul will join the unique brazzy funk sound of Bedford Grove for a special lunch time set on Saturday.

“While the thrust and the theme of Sacred Craft is always, and will always be, the surfboard, we recognize music as an artistic outlet for many surfers,” said Expo director Scott Bass. “There is a strong connection between ocean waves and sound waves. These musicians live and breath surfing, so it makes sense for us to include their music as part of our expo.”

“The Sacred Craft acoustic stage is a perfect place for Rhythm. Surfboards and music are in Rhythm’s DNA,” said Rhythm’s Rod Tomlinson. “We are stoked to be involved with the Sacred Craft Expo, and super stoked to present Roman Alexander and the Robbery, these guys will get you in Rhythm.”

RHYTHM Acoustic Stage Schedule

SATURDAY – August 14

11:30AM – Roman Alexander and the Robbery w/ Bedford Grove
1:30PM – Boo Stubbs
3PM – Flood Page
4PM – Kevin White

SUNDAY – August 15

11:30AM – Cindy Santini & Friends
1:30PM – The Red Fox Tails

Tickets to Sacred Craft are just $10 and include a free year subscription to TransWorld SURF; u12 free. All paid attendees have a shot at four brand new surfboards being given away; including a special ‘early bird’ offering between 10am – 11am. Be early!

For more info go to sacredcraftexpo.com.

SACRED CRAFT SURFBOARD EXPO SCHEDULE OF EVENTS

SATURDAY, AUGUST 14

SHAPING: TYLER WARREN – YOUNG GUNS OF SHAPING presented by SIMR Surfboards
Time: 9:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

SACRED CRAFT EXPO FLOOR OPEN TO THE PUBLIC
Time: 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
Location: The Sail

ROBB HAVASSY’S SURF STORY PROJECT INSTALLATION – Artists and Friends
Time: 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
Location: The Art Grotto
KODUROY TV SHORT FILMS LOUNGE Time: 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
Location: The Sail

SHAPING: MICHAEL BARON – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 10:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

SURFBOARD & SURF MEMORIBILIA ‘ANTIQUE ROADSHOW’ APPRAISALS presented by PRIMO Beer
Time: 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
Location: Show Floor

LAMINATING DEMO: MARKO FOAM / STRETCH
Time: 10:30 a.m.
Location: Show Floor, aisle 100

SURFBOARD GIVEAWAY RAWSON SURFBOARDS – EARLY BIRD RAFFLE – ALL PAID ATTENDEES ENTERED TO WIN
Time: 11:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

SHAPING: DJ KANE – YOUNG GUNS OF SHAPING  presented by SIMR Surfboards
Time: 11:15 a.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – ROMAN ALEXANDER and the ROBBERY / BEDFORD GROVE acoustic on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 11:30 a.m.
Location: The Sail Terrace

LAMINATING DEMO:  RYAN HARRIS / PODUNK SURFBOARDS / ENTROPY BIO RESINS
Time: 11:30 a.m.
Location: Show Floor, aisle 100

SEMINAR: JOHN ELWELL & RICHARD KENVIN ELABORATE ON BOB SIMMONS EXHIBIT
Curated by the Surfing Heritage Foundation
Time: NOON
Location: Show Floor, Seminar Area

SHAPING: JASON BENNETT – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 12:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

SEMINAR: COMMERATIVE SURFBOARD PRESENTATION
Speaker: Bill Shrosbee, Windnsea Historical Surfriding Association
Time: 1:00 p.m.
Location: Show Floor, Seminar Area

LAMINATING DEMO:  GREG LOEHR / FOAM E-Z
Time: 1:30 p.m.
Location: Show Floor, aisle 100

SHAPING: RYAN BURCH  – YOUNG GUNS OF SHAPING  presented by SIMR Surfboards
Time: 1:30 p.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – BOO STUBBS (FUTURE FINS AMBASSADOR) acoustic on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 1:30 p.m.
Location: The Sail Terrace

SHAPING: LARRY MABILE – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 2:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700
LAMINATING DEMO: GREG LOEHR & FOAM E-Z
Time: 2:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – FLOOD PAGE unconventional pairing of electric guitar and didgeridoo on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 3:00 p.m.
Location: The Sail Terrace

SEMINAR: SIMON ANDERSON Q&A ‘TALKS STORY’
Speaker: Peter Townend, Shaun Tomson, Jim Kempton talk 3-fin Thruster w/ Simon Anderson
Time: 3:00 p.m.
Location: Show Floor, Seminar Area

SHAPING: GARY STRAHLE  – YOUNG GUNS OF SHAPING  presented by SIMR Surfboards
Time: 3:45 p.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

SURFBOARD ART DEMO: JEFFREY MEYER – SPRAY CAN MADNESS – SACRED CRAFT MADONNA
Time: 4:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 100

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – KEVIN WHITE Channeling Keith acoustic on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 4:00 p.m.
Location: The Sail Terrace

SHAPING: PAT RAWSON – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 4:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

SACRED CRAFT EXPO FLOOR CLOSES TO THE PUBLIC
Time: 6:00 p.m.

ART OF SHAPING AUCTION OC EDITION presented by BILLABONG
Time: 6:00 – 8:00 p.m.
Location: The Sail Terrace

SUNDAY, AUGUST 15

STANDUP PADDLE DEMO CORONADO ISLAND – catch free shuttle in front of Hall
Time: 7:00 – 11:00 a.m.
Location: Coronado Tidelands Park

SACRED CRAFT SHOW OPEN
Time: 10:00 a.m. – 4:00 p.m.
Location: The Sail

ROBB HAVASSY’S SURF STORY PROJECT INSTALLATION – Artisist and Friends
Time: 10:00 a.m. – 4:00 p.m.
Location: The Art Grotto
KODUROY TV SHORT FILMS LOUNGE
Time: 10:00 a.m. – 4:00 p.m.
Location: The Sail

LAMINATING DEMO: GREG LOEHR / FOAM E-Z
Time: 10:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 100

SHAPING: DERIK KAPALLA  – YOUNG GUNS OF SHAPING  presented by SIMR Surfboards
Time: 10:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

SURFBOARD GIVEAWAY HANSEN SURFBOARD – EARLY BIRD RAFFLE – ALL PAID ATTENDEES ENTERED TO WIN
Time: 11:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

SHAPING: MATT BIOLOS – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 11:00 a.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

JUDGING RUSTY PREISENDORFER  – YOUNG GUNS OF SHAPING  presented by SIMR Surfboards
Time: 11:30 a.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – CINDY SANTINI & FRIENDS acoustic on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 11:30 a.m.
Location: The Sail Terrace

SHAPING: TIM BESSELL – CONCEPT CRAFT – Watch craftsman Tim Bessell create a truly unique surfboard from a chuck of foam!
Time: 12:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 200 & 300

SHAPING – BRIAN BULKLEY – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 1:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

LAMINATING DEMO: MARKO FOAM / STRETCH
Time: 1:30 P.m.
Location: Show Floor, aisle 100

MUSIC: SURFERS PLAYING MUSIC FOR SURFERS – RED FOX TAILS acoustic on the RHYTHM ACOUSTIC STAGE presented by RHYTHM
Time: 2:00 p.m.
Location: The Sail Terrace

JUDGING: SIMON ANDERSON & GARY MCNABB – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 3:00 p.m.
Location: Show Floor, aisle 600 & 700

TROPHY & CHECK PRESENTATION – TRIBUTE TO THE MASTERS SHAPE-OFF honoring SIMON ANDERSON presented by US Blanks
Time: 3:30 p.m.
Location: Show Floor, Seminar Area

*subject to change without notice