Photos: WSA Midget Smith Memorial Pier Rat Challenge

The Western Surfing Association Gatordade Championship Tour came home to San Clemente last weekend for the 2nd Annual Midget Smith Memorial Pier Rat Challenge.  Midget was a beloved icon of surfing worldwide.  He was a shaper, judge, mentor, friend and father who lost his battle with cancer in August of 2008.  Midget was smiling down on the event as a significant WNW swell and “Rose Parade” perfect southern California weather graced the event.

In the Friends of Midget Open Division, Jason Starr of Laguna Niguel took the win.  At noon on Saturday, thirty plus friends hit the water for a memorial paddle-out.  The weekend was a happy remembrance of Midget with nearly 400 competitors in 26 divisions surfing dawn ‘til dusk for two days with double areas all day on Sunday.

The Kicker Audio High Wave Score of the Day prizes went to Heather Jordan (6.0) and Daren Collins (8.83) in the adult divisions and Rachael Tilly (8.33) and Daniel Tieman (9.0) in the youth divisions.  Each received an insane Kicker iDock Stereo System for their efforts.  Sticky Bumps was on hand with their DayGlo surf wax running a wax art contest all day.  The kids went Picasso with some very imaginative results!

Results are below.  Next up is Huntington Beach Pier, January 30 -31, 2010.  Go to SurfWSA.org to register before it fills up.

MICRO GROM BOYS/GIRLS SB U9

1. Griffin Foy, Fullerton
2. Sebastian Mendes, Agoura Hills
3. Dagan Stagg, Carlsbad
4. Bobby Gavin, Laguna Beach
5. Keanu Igarashi, Huntington Beach
6. Nicholas Coli, San Clemente

MICRO GROM BOYS/GIRLS LB U9

1. Griffin Foy, Fullerton
2. Alyssa Martin, San Clemente
3. Spencer Fanticola, Glendora
4. Malia Faramarzi, Encinitas
5. Ethan Mudge, Capistrano Beach

BOYS/GIRLS U10

1. Nicholas Marshall, Enicinitas
2. Griffin Foy, Fullerton
3. Dagan Stagg, Carlsbad
4. Michael Tilly, Capistrano Beach
5. Trevor Sutton, San Clemente
6. Tiare Thompson, La Jolla

BOYS U12

1. Micky Clarke, Ventura
2. Jordan Collins, Carlsbad
3. Mason Bowen, Dana Point
4. Dominick Pazanowski, Encinitas
5. Kai Diamond, Dana Point
6. Nolan Rapoza, Long Beach

BOYS U14

1. Jay Christenson, San Diego
2. Kyle Crompton, San Diego
3. Spencer Smith, Santa Barbara
4. Niley Smith, Huntington Beach
5. Tai Stratton, Capistrano Beach
6. Daniel Tieman, San Clemente

BOYS U16

1. Ian Simmons, San Clemente
2. Skylar Lawson, Agoura Hills
3. Kevin Schulz, San Clemente
4. Logan Laubach, San Clemente
5. Brandon Hawkins, Ladera Ranch
6. Wyatt Brady, San Clemente

BOYS U18

1. Chance Lawson, Agoura Hills
2. Randy Gilkerson, San Clemente
3. Merrick Wyman, Laguna Niguel
4. Jake Caughill, Newport Beach
5. Tony Bartovich, Huntington Beach
6. Jesse Johnson, Newport Beach

GIRLS U12

1. Malia Osterkamp, San Clemente
2. Tiare Thompson, La Jolla
3. Hannah Erbe Smith, San Diego
4. Megan McCormick, Enicinitas
5. Hailey McCormick, Enicinitas
6. Paetyn Parman, Elfin Forest

GIRLS U14

1. Emmy Lombard, San Clemente
2. Karina Rozunko, San Clemente
3. Kandi Patterson, Capistrano Beach
4. Ivy Miller, Carlsbad
5. Allyson Heinmeyer, Laguna Niguel
6. Avalon Johnson, Carlsbad

GIRLS U16

1. Jessi Duston, Rancho Palos Verdes
2. Lauren Heinmeyer, Laguna Niguel
3. Hannah VanVeen, Encinitas
4. Bryn Lutz, Carlsbad
=5. Avalon Johnson, Carlsbad
=5. Madi Swayne, San Clemente

GIRLS U18

1. Emmy Merrill, San Clemente
2. LuLu Erkeneff, Dana Point
3. Madi Swayne, San Clemente
4. Danny Dean, Rancho Santa Fe
5. Jessi Duston, Rancho Palos Verdes

BOYS LONGBOARD U14

1. Dylan Cox, Capistrano Beach
2. Ricky Cunningham, San Diego
3. Mason Shaw, Capistrano Beach
4. Jake Gallagher, Canyon Lake
5. John Schaar, Malibu
6. Nick Noneman, Santa Monica

JR. LONGBOARD U18*

1. Jake Gallagher, Canyon Lake
2. Rusty Edwards, San Clemente
3. Tony Bartovich, Huntington Beach
4. Christian Stutzman, San Clemente
5. Casey Powell, San Clemente
6. Buddy Howe, Encinitas

GIRLS LONGBOARD U14

1. Karina Rozunko, San Clemente
2. Rachael Tilly, Capistrano Beach
3. Emmy Lombard, San Clemente
4. Kandi Patterson, Capistrano Beach
5. Allyson Heinmeyer, Laguna Niguel
6. Tiare Thompson, La Jolla

GIRLS LONGBOARD U18*

1. Michelle Bautista Layton, San Diego
2. LuLu Erkeneff, Dana Point
3. Rachael Tilly, Capistrano Beach
4. Tory Gilkerson, San Clemente
5. Bryn Lutz, Carlsbad
6. Erica Barnett, Dana Point

MEN 18 – 29*

1. Ricky Lovato, San Clemente
2. Chad Eastman, Oxnard
3. Caden Kerr, Oceanside
4. Sean Johnson, Canyon Country
5. Cameron Carmichael, Laguna Niguel
6. Matt Taylor, Long Beach

MASTERS 30 – 39*

1. Yari Vodraska, Camarillo
2. Trevor Mezak, San Juan Capistrano
3. Chris Munsterman, San Diego
4. G. Ivan Connelly, San Clemente
5. Mike Olson, Manhattan Beach
6. Philip Salick, los Angeles

SENIOR MEN 40 – 49*

1. Pedro Diaz Rangel, Oceanside
2. Jeff Marder, San Clemente
3. Branton Slowinski, San Juan Capistrano
4. Rusty Phillipy, Cardiff
5. Eric Diamond, Dana Point
6. Rob Blase, Ramona

LEGENDS 50 & OLDER*

1. Dave Kerr, Oceanside
2. Rick Fignetti, Huntington Beach
3. Dale Baker, San Clemente
4. Kyle Twitchell, San Clemente
5. Steve Mendelson, Simi Valley
6. Javier Huarcaya, Oceanside

WOMEN 18 & OLDER*

1. Heather Jordan, Oceanside
2. Morgan Gore, Mendham NJ
3. Charlotte Dellea, Huntington Beach
4. Dresden Rowlett, Carlsbad
5. Michelle Reeves, Laguna Hills
6. Michelle Watson, Ventura

SR. MEN LONGBOARD 40 & OLDER*

1. Bryan Ballard, San Clemente
2. Daren Collins, Carlsbad
3. Kurt Greenbaum, Newport Beach
4. Ronald Crumby, Newport Beach
5. Rusty Wink, Mission Viejo
6. Robert Stirrat, Huntington Beach

SENIOR WOMEN LONGBOARD 35 AND OLDER

1. Tracy Edwards, San Clemente
2. Carol Malamud, Dana Point

OPEN MEN SHORTBOARD – ALL AGES

1. Jason Starr, Laguna Niguel
2. Matthew Jensen, Torrance
3. Levi Gregory, San Clemente
4. Cameron Carmichael, Laguna Niguel
5. Jeff Marder, San Clemente
6. Mike Olson, Manhattan Beach

OPEN WOMEN SHORTBOARD – ALL AGES

1. Heather Jordan, Oceanside
2. Morgan Gore, Mendham NJ
3. Emmy Merrill, San Clemente
4. Michelle Watson, Ventura
5. Dresden Rowlett, Carlsbad
6. Hayley Conant, Oceanside

OPEN MEN LONGBOARD – ALL AGES

1. Job Ishiki, Huntington Beach
2. Scott Shannon, San Clemente
3. Ben Luick, San Clemente
4. Mike Dimond, San Clemente
5. Brandyn Garske, San Diego
6. Yasuyuki Baba, Torrance

OPEN WOMEN LONGBOARD – ALL AGES

1. Morgan Sliff, Hermosa Beach
2. Michelle Bautista Layton, San Diego