The WSA Marathon: West Coast Championships Photos And Results

WSA Hobie Champioship Series West Coast Championships
Hoppy Swarts Memorial – presented by Gatorade

Church Beach, San Onofre State Park
May 9 and 10, 2009

Over 300 competitors in 148 heats in two areas for 20 hours. A great season for the Western Surfing Association came to a climactic close at Church Beach San Onofre on May 9 and 10. New sponsors Gatorade, The Gidget Foundation, and NewEra Caps stoked out the crowd with lots of free swag and delicious grinds all weekend. The TransWorld crew were on hand amusing the masses with beach games and give-aways. Ocean Minded ran a beach clean-up to make sure we leave the beach cleaner than when we got there.

The surfing was amazing all weekend with everyone battling for bragging rights and coveted slots into the SIMA Surfing America USA Championships, August 25 – 30, 2009 at the Huntington Beach Pier and slots in the most prestigious Junior surfing series in the United States – WSA Prime. Four man heats and the BeachByte Computer Scoring System were utilized with 1977 World Champ, Peter “PT” Townend, calling the action all weekend. The Challenged Athlete Division was truly inspiring with incredible performances by San Diego quadriplegic Patrick Ivison and Beijing Paralympics Gold Medalist Rudy Garcia-Tolson. -Greg Cruse

Full results are below:

WSA Championships at Churches, Mens Shortboard all ages from MF34 inc on Vimeo.

WSA Championship at Churches Girls Shortboard all ages from MF34 inc on Vimeo.

Midget Smith Sportsmanship Award – Blake Davis, Newport Beach

CHALLENGED ATHLETES

1. Christian Bailey, Pleasure Point
2. Ryan Levinson, San Diego
3. Rudy Garcia-Tolson – Colorado Springs, CO
4. Patrick Ivison – San Diego

BOYS’ U12
1. Colton Ward, San Clemente
2. Colin Deveze, San Clemente
3. Hunter Johnson, Pacific Beach
4. Griffin Colapinto, San Clemente
=5. John Hooper, Pacific Palisades
=5. Thelen McKinna-Worrell, Malibu
Season Champion – Hunter Johnson, Pacific Beach

GIRLS’ U12
1. Meah Collins, Costa Mesa
2. Frankie Harrer, Malibu
3. Rachael Tilly, Capistrano Beach
4. Kylie Loveland, Carlsbad
Season Champion – Frankie Harrer, Malibu

BOYS’ U14
1. Brandon Hawkins, Ladera Ranch
2. Kevin Schulz, San Clemente
3. Colton Overin, San Clemente
4. Ethan Carlston, San Clemente
Season Champion – Colton Overin, San Clemente

BOYS’ U16
1. Blake Davis, Newport Beach
2. Colton Sarlo, Malibu
3. Skylar Lawson, Agoura Hills
4. Fritz Howser, Newport Beach
Season Champion – Blake Davis, Newport Beach

BOYS’ LONGBOARD U14
1. Jake Gallagher, Canyon Lake
2. Dane Petersen, Trabuco Canyon
3. Derek Richens, San Clemente
4. Jacob Atwood, Capistrano Beach
Season Champion – Jake Gallagher, Canyon Lake

BOYS’ U18
1. Theo Lewitt, Venice
2. Dylan Stratton, San Juan Capistrano
3. Nick Fowler, Costa Mesa
4. Kent Nishiya, Torrance
Season Champion – Theo Lewitt, Venice

GIRLS’ LONGBOARD U14
1. Rachael Tilly, Capistrano Beach
2. Sidney Johnson, Carlsbad
3. Anna Gillis, San Clemente
4. Ashley Beeson, Trabuco Canyon
Season Champion – Rachael Tilly, Capistrano Beach

GIRLS’ LONGBOARD U18*
1. Tory Gilkerson, San Clemente
2. Kelsey Daum, Encinitas
3. Kyla Peterson, Encinitas
4. Michelle Bautista Layton, San Diego
Season Champion – Kelsey Daum, Encinitas

GIRLS’ U14
1. Frankie Harrer, Malibu
2. Meah Collins, Costa Mesa
3. Kylie Loveland, Carlsbad
4. Avalon Johnson, Carlsbad
Season Champion – Frankie Harrer, Malibu

GIRLS’ U16

1. Frankie Harrer, Malibu
2. Meah Collins, Costa Mesa
3. Brooke Daigneault, Huntington beach
4. Jessi Duston, Rancho Palos Verdes
Season Champion – Meah Collins, Costa Mesa

GIRLS’ U18
1. Kyla Peterson, Encinitas
2. Alex Ross, Arroyo Grande
3. Chelsea Byland, San Clemente
4. Anissa Galindo, La Mirada
Season Champion – Chelsea Byland, San Clemente

JR. LONGBOARD U18*
1. David Arganda, Carlsbad
2. Kris Williams, Mission Viejo
3. Cody Ulrich, San Clemente
4. Matthew Elias-Calles, San Clemente
Season Champion – David Arganda, Carlsbad

LEGENDS 50+
1. John Silver, Carlsbad
2. Witt Rowlett, Carlsbad
3. Patrick Schlick, La Mirada
4. Rick Fignetti, Huntington Beach
Season Champion – John Silver, Carlsbad

MASTERS 30 – 39*
1. Cory Pierce, Arroyo Grande
2. Yari Vodraska, Camarillo
3. Kevin Hamor, Westlake Village
4. Scott Garner, Carlsbad
Season Champion – Cory Pierce, Arroyo Grande

MEN’S 18 – 29*
1. Matt Taylor, Long Beach
2. Tanner Kehl, Oxnard
3. Adam Uraine, Oceanside
4. Chad Masri, Huntington Beach
Season Champion – Matt Taylor, Long Beach

MICRO GROM BOYS’/GIRLS’ LB U9
1. Noah Atwood, Capistrano Beach
2. Griffin Foy, Fullerton
3. Ethan Mudge, Capistrano Beach
4. Alyssa Martin, Aliso Viejo
Season Champion – Griffin Foy, Fullerton

MICRO GROM BOYS’/GIRLS’ SB U9
1. Tyler Gunter, Newport Beach
2. Cole Houshmand, San Clemente
3. Crosby Colapinto, San Clemente
4. Eithan Osborne, Ventura
Season Champion – Tyler Gunter, Newport Beach

OPEN MEN’S LONGBOARD – ALL AGES*
1. Terry Gillard, Imperial Beach
2. David Arganda, Carlsbad
3. Josh Rapozo, Laguna Niguel
4. Chuck Glynn, Vista
Season Champion – Terry Gillard, Imperial Beach

OPEN MEN’S SHORTBOARD – ALL AGES
1. Tanner Kehl, Oxnard
2. Sean Johnson, Canyon Country
3. Glen Tilly, Capistrano Beach
4. Kris Wolfe, Westchester
Season Champion – Tanner Kehl, Oxnard

OPEN WOMEN’S LONGBOARD – ALL AGES
1. Kelsey Daum, Encinitas
2. Blythe Bejan, Long Beach
3. Wanda Smans, Los Angeles
4. Morgan Sliff, Hermosa Beach
Season Champion – Kelsey Daum, Encinitas

OPEN WOMEN’S SHORTBOARD – ALL AGES
1. Dresden Rowlett, Carlsbad
2. Keenan Reeser, San Luis Obispo
3. Morgan Gore, Mendham NJ
4. Michelle Watson, Ventura
Season Champion – Keenan Reeser, San Luis Obispo

SENIOR MEN’S 40 – 49
1. Glen Tilly, Capistrano Beach
2. Terry Gillard, Imperial Beach
3. Raymond Koehler, Redondo Beach
4. Chas Wickwire, Seal Beach
Season Champion – Chas Wickwire, Seal Beach

SENIOR WOMEN’S LONGBOARD 35 AND OLDER
1. Blythe Bejan, Long Beach
2. Carol Malamud, Dana Point
3. Jacque Fait, Mission Viejo
4. Linda Trimm, Capistrano Beach
Season Champion – Blythe Bejan, Long Beach

SENIOR MEN’S LONGBOARD 30 & OLDER*
1. Terry Gillard, Imperial Beach
2. Barry Bushman, Vista
3. Robert Stirrat, Huntington Beach
4. Gabriel Fimbres, El Segundo
Season Champion – Terry Gillard, Imperial Beach

WOMEN 18+*
1. Dresden Rowlett, Carlsbad
2. Morgan Gore, Mendham NJ
3. Jessica Silver, Carlsbad
4. Heather Carrick, Anahiem
Season Champion – Dresden Rowlett, Carlsbad